تیک ویلا
تیک ویلا
ترکیه

راهنمای جامع خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

ترکیه به عنوان یک کشور با تاریخ غنی، میراث فرهنگی چشمگیر و جذاب، آب و هوای مطلوب و سواحلی زیبا شناخته شده است. مکان های جذاب این کشور، به خصوص در شهرهایی همچون استانبول، آنتالیا، بدروم و فتحه هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر دنیاست.

در طی سال های گذشته تمایل ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه افزایش یافته.

نزدیک بودن ایران به ترکیه و وجود مکان های تفریحی بسیار ، لاعث علاقه مندی ایرانی ها به ترکیه شده است. در ادامه به اصول خرید خانه در ترکیه خواهیم پرداخت.

مزایای خرید خانه در ترکیه:

1- اخذ اقامت دائم :

با خرید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، می‌توانید شهروندی و اقامت دائم ترکیه و به دنبال آن پاسپورت این کشور را کسب کنید.با پاسپورت ترکیه میتوانید به 70 کشور بدون ویزا سفر کنید.

 2- قیمت مناسب تر نسبت به ایران :

طبق آمار و بررسی ها قیمت خانه در در شهری مثل استانبول نصف قیمت خانه در تهران است با این تفاوتمه امکانات ملک ها در ترکیه نیز بیشتر است.

3- نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی : 

یکی دیگر از مزایای خرید خانه در ترکیه نزدیک بودن آن به ایران است و از همه مهم تر نیازی به اخذ ویزای برای سفر به ترکیه نیست.همچنین اداب و رسوم و فرهنگ مردمان ترکیه شبیه به مردمان ایران است و به همین دلیل ترکیه برای مهجرت  ایرانیان جای مناسبی به شمار میرود.

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

 • گذرنامه
 • دو قطعه عکس 4*3
 • افتتاح حساب بانکی بعد از اخذ کد مالیاتی
 •    مدارک محل زندگی خود در کشور خودتان(مثل قبض آب)

مراحل خرید خانه در ترکیه

1.تحقیقات و کسب آگاهی

بازار ملک در ترکیه روز به روز در حال رشد است به طوری روز به روز به ملک های قابل فروش در اضافه میشود و همچنین نیز آژانس های املاک در این کشور در حال زیاد شدن هستند.بنا بر این راجب منطقه ای که میخواهید ملک خریداری کنید تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.سعی کنید در مناطقی جستجو کنید که قیمت خانه ها و مکانی که خانه در آن واقع شده مناسب باشد ، به این منظور میتوانید از آژانس های املاک آن مناطق پرسو چو کنید.

2.یافتن آژانس های املاک مناسب

خرید ملک در خارج از کشور برای اغلب افراد بیشتر انتخاب یک سبک زندگی است تا صرفاً خرید آجر و ملات. بنابراین شخصی که میخواهید با آن معامله کنید باید نسبت به سبک زندگی ای که شما دوست دارید درک کافی داشته باشد. اگر اینطور نباشد ، شانس زیادی برای راهنمایی شما نسبت به منطقه مورد نظر و نوع سرمایه گذاری مناسب وجود نخواهد داشت. ترکیه کشور بسیار بزرگی است، بزرگتر از انگلیس، و چهار برابر بزرگتر از بریتانیا، پس تفاوت زیادی بین مناطق مختلف آن، از نظر آب و هوا و  فرهنگ وجود دارد.بنابراین تنها یک مشاور آگاه می‌تواند شما را به مسیر صحیح هدایت کند.

3.بازدید از ملک های مختلف و انتخاب پروژه مورد نظر

قبل از خرید خانه در این کشور چند روز وقت بگذارید و از خانه های مختلفی دیدن کنید و تمامی جوانب را بررسی کنید.و سعی کنید که از کارشناسان خبره برای بررسی وضعیت ساختمان کمک بگیرید.

پس انتخاب ملک مورد نظر برای خرید ، باید آن را رزرو کنید.هزینه ای رزرو حدود 12 هزار لیر میباشد که غیر قابل بازگشت است.این مبلغ به عنوان سپرده به فروشنده پرداخت میشود و هنگام خرید خانه از قیمت آن کم میشود.اگرچه شما از خرید خانه رزرو کرده منصرف شوید پولی که به عنوان سپرده پرداخت کرده را از دست می دهید. پس سعی کنید تصمیم خود را نهایی کنید.

4.عقد قرارداد

پس از پرداخت بیعانه شما باید جهت تهیه مدارک و همچنین انتقال پول از کشور مبدا (ایران) به ترکیه اقدامات مورد نیاز را انجام دهید. کنترل تمامی مدارک از جمله سند و همینطور انجام کلیه امور اداری، از ارزشیابی ملک و کارهای شهرداری گرفته تا به نام زدن ملک و حق اشتراک برق آب بهتر است توسط وکیل شما انجام شود.

توجه داشته باشید وکیلی که انتخاب میکنید حتما دارای وکالت نامه حقوقی باشد.یدون وکیل هم میتوانید کارتان را انجام دهید ، اما وجود وکیل باعث سریع تر انجام شدن کارها میشود بدون اینکه مشکلی به وجود بیاید.

 

5.بررسی های نهایی

بعد از امضای قرارداد، فرآیند خرید باید طی سه تا چهار هفته تکمیل شود.پس از آن شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد می تواند قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی همچون تعداد طبقات، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار را برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع ذی ربط نشان دهند تا فرایند بر اساس قوانین ترکیه صورت گیرد و سند رسمی اعطا شود.

این سند TAPU نام دارد که شامل عکس خریدار و یک تمبر و امضای رسمی مالک می باشد. 

پس از اتمام این مرحله اداره مالیات محلی باید برای افراد یک حساب بانکی در ترکیه باز کند و این موضوع جهت خرید ملک در ترکیه الزامی است. پس از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی به سرمایه گذاران اعطا می شود که باید آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت کنند.

در مرحله انتقال سند به خریداران ملک در ترکیه 4٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت می کنند، که به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود. 

 

مدارک لازم برای انتقال سند:

 • دوقطعه عکس مالک جدید
 • یک قطعه عکس مالک قبلی
 • نسخه ترجمه شده پاسپورت خریدار به زبان ترکی استانبولی
 • حضور مترجم رسمی که مورد تائید اداره تاپو باشد
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات و عوارض از شهرداری منطقه

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه به  سرمایه گذاران خارجی بر اساس قوانینی  اجازه می دهد که بتوانند در ترکیه ملک خریداری کنند. این موضوع بدین معنا است که، کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در آن کشور را می دهند بر اصل تقابل شهروندان آن کشور نیز قادر خواهند بود در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند. در این راستا تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (چک و اسلواکی ، بلژیک، قبرس) ایالات متحده آمریکا، کانادا و سایر کشورهای آسیایی می توانند به طور آزادانه در ترکیه ملک بخرند.

همچنین این امکان برای ایرانیان و جود دارد که در ترکیه ملک خریداری کنند.

سرمایه گذاران خارجی باید توجه داشته باشند که در سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه ، محدودیت هایی از سمت دولت ترکیه برای سرمایه گذاران وجود دارد.

اشخاص حقیقی خارجی فقط در مناطقی از ترکیه که مجاز هستند ملک خریداری و سرمایه گذاری کنند .در راستای سرمایه گذاری و خرید زمین اگر هیچ سازه ای وجود نداشته باشد، مالک حال حاضر مجاز می باشد که طی دو سال اقدام به راه اندازی یک پروژه در آن منطقه کنند. 

به طور کلی اشخاص حقیقی امکان خرید ملک در مناطق نظامی را نخواهند داشت و این موضوع دارای ممنوعیت برای افراد خارجی می باشد.

اخذ اقامت ترکیه از روش خرید خانه

دریافت اقامت ترکیه ، از طریق خرید ملک یکی از سریعترین و آسانترین روش هاست که توجه بسیاری از علاقمندان مهاجرت به ترکیه را به خود جلب کرده.همچنین مهاجرت به ترکیه از طریق این روش در بین ایرانیان بسیار محبوبیت پیدا کرده.

شرط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور به این صورت است که اگر ، مبلغی که در آن جا سرمایه گذاری میکنید کمتر 250.000 دلار آمریکا باشد اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت خواهیدکرد.

با خرید خانه ای به ارزش 60.000 دلار آمریکا هم میتوان اقامت کوتاه مدت توریستی 3 ساله را دریافت کرد که البته شما در این مدت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت مگر آن که کسب و کاری را در آن جا راه اندازی کنید که حداقل تعداد کارکنان آن 5 نفر باشد.

همچنین توجه داشته باشید که اقامت دائم با شهروندی تفاوت بسیاری دارد. شهروندی به جایگاه حقوقی و رسمی می گویند که باعث به داشتن گذرنامه، تابعیت و مهم تر از همه اینها حقوق وضع شده توسط قانون اساسی می باشد.‌‎

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه در این کشور

طبق قوانین تصویب شده دولت ترکیه سرمایه گذارانی که ملکی به ارزش 250.000 دلار آمریکا خریداری کنند همسر و فرزندان زیر 18 سال او شهروندی و تابعیت ترکیه را بدست می آورند. افرادی که تابعیت ترکیه را بدست می آورند میتوانند پاسپورت و کارت ملی ترکیه را نیز دریافت کنند.با اخذ شهروندی این کشور  شما از تمامی حقوقی که برای یک شهروند ترک وجود دارد برخوردار خواهید شد.

همچنین اگر میخواهید که سریعتر شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنید بهتر است که ملکی با ارزشی ، بیش از 250.000 دلار آمریکا خریداری کنید ، در این حالت شما طی 4 الی 6 ماه میتوانید شهروندی ترکیه و پاسپورت آن را دریافت کنید.  

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه :

 • دقت داشته باشید ملکی که خریداری میکنید حتما مال آن ترک باشد ، زیرا خرید ملک از مالکان خارجی مشمول دریافت اقامت نمی شود.
 • از فامیل های درجه یک ملک خریداری نکنید به دلیل اینکه دیگر  مشمول دریافت پاسپورت نخواهید بود.
 • نباید هیچ سابقه قضایی و سو پیشینه ای داشته باشید.
 • مبلغ خرید خانه باید مستقیما از حساب شخص خریدار واریز شود. 
 • اگر درگیر بیماری‌های واگیردار خونی و مقاربتی باشید، به هیچ عنوان نمی توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

مزایای دریافت پاسپورت(شهروندی)ترکیه :

 • حق رای
 • استخدام در ادارات دولتی
 • سفر به بیشتر کشور ها بدون ویزا
 • برخورداری از حق بازنشستگی 
 • شهروندی برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • استفاده از خدمات درمانی و رایگان دولتی

عوامل تاثیر گذار بر قیمت خانه در ترکیه :

 • قدیمی یا جدید بودن منطقه
 • مرکزی یا ساحلی بودن منطقه
 • قدیمی یا نوساز بودن ساختمان
 • دسترسی به امکانات عمومی مثل بیمارستان ، مدرسه ، مراکز خرید
 • دسترسی به وسایل نقلیه شهری
 • امکانات ملک

قیمیت ملک در ترکیه و شهر های مختلف آن

قیمت مسکن در ترکیه در امسال با افزایش 30.6 درصد به طور متوسط به ازای هر متر مربع 502 دلار آمریکا می باشد.افرادی که میخواهند در ترکیه ملک خریداری کنند باید توجه داشته باشند که قیمت خانه در استان های مختلف ، متفاوت است. استانبول یکی از بزرگترین و گرانترین شهر های ترکیه است و در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار گرفته است.

قیمت خانه ها در ترکیه از حداقل 300 میلیون تومان آغاز میشود. به طور کلی قیمت خانه در ترکیه ارزان تر از ایران میباشد.

قیمت خانه در ترکیه

نام شهرهای ترکیه قیمت هر متر مربع به لیر قیمت هر متر مربع به پول ایران
استانبول 12 هزار لیر 15 میلیون تومان
دنیزلی 6000 لیر 6 میلیون تومان
بدروم 9000 لیر 9 میلیون تومان
آنتالیا 10500 لیر 12 میلیون تومان
آنکارا (پایتخت) 8000 لیر 9 میلیون تومان
ازمیر 8500 لیر 11 میلیون تومان

خرید خانه در استانبول :

استانبول یکی از شلوغ ترین و توریستی ترین شهرترکیه است.وجود مکان های گردشگری بسیار و متنوع سبب شده تا سالانه مردم زیادی از سراسر دنیا یه این شهر توریستی سفر کنند.همین امر باعث شده که استانبول به یکی از گرانترین شهر های ترکیه تبدیل شده.

قیمیت خانه در این شهر نسبت به بقیه شهرهای ترکیه گرانتر است.اما  توریستی بودن این شهر و وجود گردشگر های بسیار ، باعث شده تا در این شهر کار با حقوق بالا به راحتی پیدا شود.

قیمت هر متر مربع به لیر ۴۴۳۲ لیر و به پول ایران هر متر مربع ۱۵ میلیون تومان می باشد.در مناطق متوسط  شهر استانبول مانند کایتانه با پولی حدود سه و نیم میلیارد تومان میتوان یک خانه 100 متری نو ساز دو اتاقه با متریال خوب خریداری کرد.

خرید ملک در ازمیر :

ازمیر نیز یکی از شهر های بسیار دیدنی و جذاب ترکیه می باشد.از ، ازمیر به عنوان یک شهر ساحلی با چشم اندازهای باشکوهی از دریای اژه یاد میشود.جمعیت این شهر حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر تخمین زده شده.

از نظر شرایط آب و هوایی، ازمیر دارای پاییز و زمستانی ملایم و بارانی و تابستانی خشک و طولانی است و به این معناست که این شهر کاملا تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است. همچنین نزدیک بودن این شهر به سواحل مدیترانه ، گوناگونی مذهب و آداب و رسوم و اقتصاد بین الملی قوی از جمله دلایل محبوبیت این شهر است.

ازمیر مناسب ترین جا برای داشتن یک کسب و کار دریایی میباشد.

خرید خانه در آنتالیا :

آنتالیا شهری ساحلی است مه از نظر فرهنگی  ، اقتصادی و اجتماعی نسبت به شهر های دیگر در جایگاه بالاتری قرار دارد.

آنتالیا در منطقه دریای مدیترانه ای قرار دارد، درشمال آنتالیا شهر قونیه ، اسپارتا و بوردور، در شرق آن شهر های کارامان و مرسین،  در غرب آن موغلا و در جنوب آن دریای مدیترانه واقع شده است.

آب و هوای آنتالیا در زمستان معتدل و بارانی و در تابستان نسبتا گرم است. همین باعث محبوبیت زیاد این شهر شده است. آلانیا از مناطق محبوب آنتالیا است.

هزینه خرید ملک در آنتالیا: قیمت هر متر مربع به 4100 لیر و به پول ایران هر متر مربع12 میلیون تومان می باشد.

این شهر برای گردشگری و توریسم مناسب است.اگر میخواهید کسب و کاری راه اندازی کنید که با گردشگران سرو کار داشته باشید این شهر برای شما مناسب است.

خرید ملک در آنکارا :

آنکارا پایتخت و دومین شهر پهناور ترکیه می باشد. جمعیت این شهر حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد و هر ساله تعداد زیادی از توریستان سراسر دنیا برای دیدن مکان های گردشگری این شهر از جمله آرامگاه آتاتورک و برج گردان خرید آتاکوله به آنکارا سفر میکنند.اگر با خرید ملک در آنکارا، اقامت ترکیه را گرفته باشید،  از حقوق شهروندی آن برخوردار می شوید.

هزینه خرید خانه در آنکارا:قیمت هر متر مربع به ۲۹۰۰ لیر و به پول ایران هر متر مربع ۹ میلیون تومان می باشد.این شهر از امنیت بالایی برخوردار می باشد و مناسب زندگی است.اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار یا تاسیس یک شرکت را دارید این شهر گزینه مناسبی برای شماست.

توصه های حقوقی راجب خرید ملک در ترکیه

1.بررسی وضعیت سند:

اگر در سند نکته گنگ و مشکوکی وجود داشت حتما آن را با فروشنده در میان بگذارید.

2.مشخص کردن شرایطی برای لغو قرارداد:

حتما این شرایط را وضع کنید ، زیرا اگر قرارداد با مشکلی مواجه شد و خواستید آن را فسخ کنید برگه برنده ای داشته باشید.

3.بررسی کامل مدارک مالک:

ابتدا باید وکالت نامه قانونی و مدارک شناسایی فروشنده و امضا کنندگان قرارداد را به طور دقیق و کامل بررسی کنید.

4.ممنوع المعامله نبودن طرفین معامله:

به طور مثال فرد ورشکسته از نظر قانون امکان شرکت در  هیچ معامله ای را ندارد.

 

خطرات خرید خانه در ترکیه

1.خرید از شرکت های نامعتبر:

متاسفانه این شرکت در همه جای دنیا بسیار زیاد هستند به خصوص ترکیه.حتما در هنگام خرید خانه از شرکت ها مجوز های آن را بررسی کنید و از معتبر بوزن آن ها آگاه شوید.

2.خرید خانه هایی که مالک دارند:

شاید باور نکنید ولی در مواردی پیش آمده که افراد بعد از مدتی اقامت در ملک خریداری شده، با صاحبان واقعی آن روبرو می شوند. بعضی از مالکان به هر دلیلی از ملک خود دور بوده اند. بعضی هم وارثان مالک قبلی هستند. در این مواقع، وجود یک وکیل خرید ملک در ترکیه بسیار مفید است. چرا که می تواند صحت و سقم سند را تایید کند.

3.خرید از آژانس های مسافرتی:

باید در نظر داشته باشید که کار شرکت های مسافرتی و آژانس های گردشگری همان خدمات توریستی است. نه خرید ملک و املاک در کشورهای دیگر. حتی به عنوان واسط هم از شرکت های مسافرتی کمک نگیرید.

آیا میتوان برای خرید خانه از بانک های ترکیه وام دریافت کرد؟

ابتدا باید از بانک مورد نظر خود جهت دریافت وام برای خرید خانه درخواست کنید.بانک مربوطه پس از بررسی درخواست شما و تایید سند ملک موردنظر ، قراردادی را با شما امضا کرده و در آخر وام را به فروشنده پرداخت می کند.

بیشتر بانک های ترکیه به کسانی که شهروند ایران هستند وام نمیدهد.البته برخی بانک ها هستند که برای شهروندان ایرانی حساب باز میکنند و به آن ها خدمات بانکی ارائه میدهند ، اما وامی به آن ها پرداخت نمیکنند.

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

 • هزینه نمایندگی املاک:%3 از قیمت ملک
 • 2% قیمت ملک باید بابت سند و مالیات توسط خریدار و %2 هم توسط فروشنده پراخت شود.
 • خریدار باید 1500لیر به دفاتر ثبت اسناد رسمی پرداخت نماید
 • 700لیر بابت تایید مترجم شما توسط دفتر ثبت اسناد
 • هزینه اسناد رسمی:375 دلار آمریکا
 • هزینه ثبت نام تاپو:1600 لیر یا 125 دلار آمریکا

خرید خانه به صورت قسطی در ترکیه

ممکن است برخی از شرکت ها به شما پیشنهاد خرید خانه به صورت قسطی را بدهند و شما هم تحت تاثیر آنها قرار بگیرید و تصمیم بگیرید که این عمل را انجام دهید.این کار مزایا و معایبی دارد.

مزایای خرید ملک قسطی در ترکیه:

 • دامنه انتخاب شما بیشتر می شود و به عنوان مثال می توانید به جای یک خانه تک خوابه یک خانۀ  دو خوابه به صورت قسطی خریداری کنید.
 • افزایش قدرت خرید و فشار مالی کمتر بر روی خریدار
 • فروشنده ها برای جلب توجه مشتری امکانات بیشتری در اختیار خریدار قرار می دهند.
 • در برخی پروژه های در حال ساخت تا قبل از صدور سند گاهی می توان ملک مورد نظر را با ملک دیگری عوض کرد.

معایب خرید خانه قسطی در ترکیه:

 • تغییرات دائمی قیمت دلار و لیر در برابر تومان ، میتواند باعث ضررهای مالی بسیاری برای خریدار باشد .
 • در اکثر قرارداد های فروش اقساطی ، معمولا سند بعد از اتمام اقساط به خریدار تحویل می گردد . در طی این مدت امکان تعویض یا فروش ملک خریداری شده وجود نخواهد داشت و ممکن است خریدار انتخاب بهتر دیگری را از دست بدهد .

 

انواع مختلف مسکن در ترکیه

1.خانه های مستقل:

منظور از این منازل همان خانه های ویلایی است و همانطور که از اسمشان پیداست مسقل هستند و با خانه ها و واد های دیگر اشتراکی ندارند و همچنین نسبت به بقیی مسکن ها قیمت بالا تری دارند.

2.سیته های معمولی:

به مجتمع های مسکونی گفته میشو که امکانات رفاهی و تفریحی ندارد و فقط دارای فضای سبز و نگهبانی هستند.

3.سیته های رزیدانس:

منظور از سیته های رزیدانس هم که همان برج‌هایی است که دارای تمامی امکانات رفاهی و تفریحی ، استخر ، سالن ورزش و …

ارزان ترین واحد های این برج ها ، سوئیت ها و واحد های بدون اتاق خواب هستند.

4.آپارتمان ها:

آپارتمان ها در ترکیه به دلیل تنوع قیمت ها ، فضاها و طرح های مناسب برای سبک های مختلف زندگی برای همه مناسب است. بسیاری از خانواده ها در میان انواع مسکن در ترکیه آپارتمان ها را ترجیح می دهند که معمولا از یک اتاق خواب ، اتاق نشیمن ، دو یا سه اتاق و یک سالن تشکیل می شود. آپارتمان ها ممکن است ساختمان های مستقل باشند و یا در مجتمع های مسکونی باشند. آپارتمان های لوکسی که برای فروش در ترکیه وجود دارند معمولا مطابق با آخرین فناوری های پیشرفته و لوکس خانه های هوشمند ساخته شده اند. آپارتمان های هوشمند در ترکیه ، شامل انواع واحد های لوکس مانند پنت هاوس ، دوبلکس و تریپلکس با سیستم های سرگرمی مدرن ، و طراحی های شگفت انگیز از نظر مهندسی داخلی یا خارجی می باشند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید