تیک ویلا

عمارت عالی قاپو

گردشگری

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ 325 بازدید
تیک ویلا
عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

گردشگری | عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد که در نوبه خود از جذابترین سازه ها ی دوره صفویان است. این عمارت توسط هنرمندان برجسته ایران ساخته شده و دارای معماری زیبایی میباشد.

 در دوران صفویه به نام های دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه نیز معروف بوده است. 

در بین سال های ۹۷۱ تا ۹۷۷ شمسی، وقتی شاه عباس اول پایتخت را از قزوین به اصفهان انتقال داد به عنوان دولتخانه حکومتی برای سلاطین صفویه این عمارت ساخته شد.

معرفی سازه عمارت عالی قاپو

کاخ عالی قاپو دارای ۵ مرحله معماری بوده است و در زمان شاه سلیمان، شاه عباس دوم حدود ۷۰ تا ۱۰۰ سال ساخت آن ادامه داشته است.

این عمارت، ساختمانی ۶ طبقه که در حدود ۴۸ متر ارتفاع دارد. دو سالن اصلی در طبقه اول وجود دارند که در زمان صفویان محل امور اداری بوده اند که به آن کشیک خانه یا صدرخانه میگفتند. طبقات این ساختمان توسط سه راه پله به هم متصل میشوند.

 
ایوان بزرگ با ستون های چوبی بلند این ساختمان در نگاه اول بسیار جلب نظر میکنند. از میدان نقش جهان این سازه دو طبقه دیده میشود. در کل این عمارت به دو بخش ورودی و ساختمان اصلی تقسیم میشود.

طبقات بالا دارای سالن های بزرگتر و اتاق های بیشتر میباشند. طراحی طبقه ششم این عمارت مانند یک سالن بزرگ موسیقی میباشد و طوری طرح ریزی شده است که صدای موسیقی در گذشته در تمام طبقات این عمارت پخش و شنیده میشده است. ساختمان عمارت در زمان ساخت خود بسیار اصولی طراحی شده است.

دسترسی عالی قاپو

برای دسترسی به عمارت عالی قاپو از خیابان سپاه اصفهان میتوانید به سمت میدان نقش جهان بروید. و زمانی که به میدان نقش جهان رسیدید سمت راست شما در ضلع غربی میدان و درست رو به روی مسجد شیخ لطف الله این کاخ گردشگری وجود دارد.

بهترین روش برای دسترسی هم استفاده از تاکسی ها در سطح شهر میباشد بدلیل شلوغی و کمبود جای پارک خودرو بهتر است از تاکسی ها استفاده کنید. نکته مهمی که قابل توجه است: در این کاخ مسیری برای دستری به طبقات بالا برای افراد کم توان تعبیه نشده است.

معماری عالی قاپو

 

عمارت عالی قاپو از بناهای منحصربفرد دوره صفویه میباشد. در ورودی این کاخ بخش بسیار قابل توجه معماری این بنا میباشد. کتیبه ای در بالای ورودی قرار دارد که بخش هایی از آن از بین رفته است. 

قیمت همکف این بنا توسط دو راه پله مارپیچ در دو طرف به طبقه های بالا دسترسی دارد پلکان زیگراگی در این طبقه مخصوص شاه و خانواده او بوده.

قسمت بالایی عمارت در اصل سه طبقه قرار دارد که هر یک دو قسمت دارد و دلیل طبقه بودن آن همین است. البته این بنا از هر طرف تعداد طبقاتش متقاوت به نظر میرسند. در این ساختمان اتاق هایی که بزرگ تر هستند در مرکز و اتاق ها و قسمت های کوچک تر در اطراف آن قرار دارند. ایوان بزرگ عمارت عالی قاپو هم که دارای ۱۸ ستون چوبی است در طبقه سوم این ینا قرار گرفته است.

مکان های دیدنی اطراف

 

زمانی که برای دیدن عمارت عالی قاپو به میدان نقش جهان میروید میتوانید از مکان های دیدنی اطراف هم لذت ببرید. بدلیل وجود وجود بنا ها و مکان تاریخی و فرهنگی زیاد این میدان در آثار  جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.

در شرق این میدان مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. این مسجد بدون مناره و صحن و کاشی کاری های زیبا از قابل توجه ترین آثار تاریخی این میدان به حسا میاید. در ضلع شمالی میدان نقش جهان سردر قیصریه وجود  دارد که به بازار سنتی اصفهان راه دارد و بازدید از مغازه های قدیمی آن میتواند بسیار لذت بخش باشد.

همچنین یکی از مهمترین آثار تاریخی در میدان نقش جهان مسجد شاه است که در جنوب میدان قرار دارد و نمونه های بارز معماری دوره صفویه است. این مسجد هم به دستور شاه عباس و بدست هنرمندان توانمند ایرانی مانند علیرضا عباسی و علی اکبر  اصفهانی ساخته شده است.

در شمال شرق میدان نقش جهان میدان عتیق قرار داره که امروزه آنرا با نام میدان امام علی میشناسند، قدمت این میدان بسیار بالا است و یکی از قدیمی ترین محله های اصفهان به شمار میرود.

همچنین عمارت چهل ستون و کاخ هشت بهشت هم در نزدیکی عمارت عالی قاپو قرار دارند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

میتوانید دیدگاه یا تجربه  خود درباره عمارت عالی قاپو را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید