تیک ویلا
تیک ویلا
رنگ های پرکاربرد و پیام آنها به مخاطب

رنگ های پرکاربرد و پیام آنها به مخاطب

رنگ ها پیام های متفاوتی در خود دارند

رنگ های میتوانند حس های متفاوتی را ایجاد و به مخاطی منتقل کنند. به احتمال زیاد شما هم پیش از این در مورد انتخاب رنگ های سرد و گرم برای دیوار های اتاق شنیده اید.

در این مقاله سعی داریم شمارا با بعضی از رنگ های پرکاربرد و پیام آنها به مخطب آشنا کنیم.

رنگ های سرد و گرم

شاخه گرم شامل قرمز، نارنجی و زرد هستند که بیشتر برای دیوار خانه ها و همینطور برای تاکید و جلوه بخشیدن به رنگ های خنثی مانند مشکی و سفید استفاده میشوند.


القا کننده شادابی و نشاط هستند. باعث کوچک تر به نظر رسیدن فضای خانه میشوند و باعث فعال شدن عکس العمل های مغزی شده و حس هایی مثل هیجان، عشق و همچنین عصبانیت را القا میکنند. با رنگ های خنثی هم تطابق دارند.

شاخه سرد شمال آبی، بنفش و سبز هستند. استفاده از این شاخه برای رنگ آمیزی دیوار های خانه و اتاق باعث ایجاد احساس آرامش در فضا میشوند. و این بدلیل خصوصیت ویژه ی آنها است. همچنین از این دسته برای هدایت احساسات و عواطف در طراحی وبسایت ها هم استفاده زیادی میشود. 

باعث بزرگتر جلوه کردن فضا میشوند. باعث ایجاد اثرات غیر فعال در مغز میشوند و اینگونه احساس رضایت، سکوت و آرامش ایجاد میکنند. ولی ایرادی که به این دسته میگیرند این است که فضا را از آنچه که هست سردتر نمایان میکنند.

رنگ قرمز

قرمز یکی از رنگ های اصلی،  فوق العاده قدرتمند و حس برانگیز  میباشد. ترکیب این رنگ با سفید حس پاکیزگی را با ایجاد رنگ صورتی القا میکند ولی اگر به صورت خالص استفاده شود احساس تندی و تیزی را القا میکند.

برای ایجاد حس های عمیق تر و سنگین تر (مانند: عصبانیت، بیان شدید احساسات) باید با رنگ مشکی استفاده شود.

بهترین رنگ برای تاکید است و القا کننده اصلی حس های فدرت، عشق، هیجان میباشد.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی
 نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد است، به بنای دیگر ترکیب عشق همراه با انرژی بهمراه حس تازگی زرد. نارنجی بیشتر به انرژی زا بودن و دعوت گرایش دارد. نارنجی بیشتر برای تاکید در قسمت های مختلف استفاده میشود و استفاده از آن کمی سخت است.میتوان از نارنجی برای نمایش حرکت در طراحی ها استفاده کرد اما باید در نظر داشت که نارنجی قدرت غلبه بر دیگر اجزا را دارد. 

رنگ بنفش

بنفش ترکیبی از عشق و آرامیش – قرمز و آبی – است . از زمان های قدیم این رنگ نماد تجملات، قدرت و ثروت بوده است. رنگ قالب در طبیعت نیست به همین سبب به تقویت خلاقیت و تخیل انسان کمک میکند. بنفش را میتوان در فضاهای رمانتیک استفاده کرد.

رنگ های سیاه و سفید

خالص ترین رنگ ها سیاه و سفید هستند. معنای سادگی میدهند. تقریبا در تمام رنگ ها استفاده میشوند. مشکی حس قدرت، اسرار آمیزی و ظرافت را به رخ میکشد و گاهی به معنای ناشناخته بودن و ترس هم میدهد. سفید معنای پاکی و تمیزی و کمال را به مخاطب میرساند.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟ طراحی داخلی، به نقشه کشی ها  ...

راهنمای خرید مبلمان کلاسیک

امروزه مبلمان جز جدانشدنی دکوراسیون داخلی است و با ...

رنگ های پرکاربرد و پیام آنها به مخاطب

رنگ ها پیام های متفاوتی در خود دارند رنگ ...

۱۰ سبک متفاوت طراحی داخلی

در این مقاله تمرکز ما بر روی سبک های ...

چند نمونه از گیاهان مناسب برای نگهداری در بالکن

گیاهان زیبای مناسب برای بالکن امکان دارد بدلیل فضای ...

نمونه طراحی دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن

نمونه های طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی قسمت ...

رنگ آبی

 رنگی که برای القای حس آرامش، صلح و امنیت استفاده میشود. از سه رنگ اصلی میباشد آبی به دلیل انتقال حس آرامش و دوستی در طراحی لوگو های شرکت فیسبوک و همچنین توئیتر استفاده شده است. میتوان آبی را به عنوان پس زمینه و تاکید استفاده کرد. مردانه است و مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار میکنند.

رنگ زرد

 زرد انرژی زابودن، شادی بخشی، تشویق را القا میکند. بسیار مهیج است و در هر جایی به کار رود احساس زوشنایی را به محیط میدهد. برای برجسته سازی و تاکید بسیار استفاده میشود. استفاده زرد در تمام طرح کمی سختی های خاص خودش را دارد. تن های روشن از زرد جلوه ی اولیه خود را از دست میدهند. یکی از معایب استفاده از زرد انتقال حس مخاطره آمیز بودن است. 

رنگ سبز

سبز جز رنگهای اصلی است. به آرامبخش بودن معروف است. حس متعادل بودن و هماهنگی را القا میکند و استفاده آن در قسمت های خانه حس طبیعت و تازگی را بهمراه دارد. سبز تیره، حس امنیت، ثبات و فراوانی را منتقل میکند. 
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید