تیک ویلا
تیک ویلا
طرح نمای ساختمان

نماهای مختلف برای ساختمان

انواع نمای ساختمان

در نماسازی ساختمان ها از مصالح مختلفی از جمله سیمان ، فلز ، سنگ ، چوب کامپوزیت  استفاده میشود که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند.در ادامه به بعضی از آنها میپردازیم.

1.نمای سیمانی

نمای سیمانی جزء نما هایی است که  سرعت اجرای آن بالا و هزینه بسیار کمی دارد.نمای سیمانی در مقابل آتش مقاومت بالایی دارد و شست و شوی آن بسیار ساده است.برای این نما میتوان از سیمان سفید یا رنگی استفاده کرد.

2.نمای شیشه ای

این نما جزء نما های مدرن به حساب میاید که امروزه استفاده از آن بسیار فراگیر شده. این نما نقش بسزایی در تامین نور خانه دارد ، البته هنگام اجرای  این نما باید از شیشه های مخصوص اسپایدر ، فریم لس و کرتین وال استفاده کرد

3.نمای بایرامیکس

این نوع نما بیشتر برای ویلاها استفاده میشود و مقاوت بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت دارد. به همین دلیل میتوان از آن در مناطق رطوبتی استفاده نمود.

4. نمای رومی

این نما و سبک معماری طراحی خارجی بسیار معروف است که در سراسر دنیا از آن استفاده میکنند.این سبک به قوس های بالایی ساختمان و ستون های قطور معروف است که برای اجرای آن اغلب از سنگ های تراورتن ، گرانیت و مرمر استفاده میکنند.

5.نمای چوبی

این نما بسیار زیبا و شیک است و جزء نمای کلاسیک محسوب میشود. البته باید از چوب های فراوری شده استفاده نمود که در برابر حمله حشرات ، نظیر موریانه مقاوم باشد. برای اجرای این این نما از چوب ترموود استفاده میشود.

6.نمای سرامیکی

نمای سرامیکی نیز در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده و در برابر یخ زدگی و آتش مقاوم هستند و به دو صورت خشک و تر نصب میشوند

7.نمای آجری

این نوع نما نیز از دیر باز تا کنون مورد ستفاده قرار گرفته و طرفداران زیادی دارد.

 

 

نمای سنگی پر استفاده ترین نوع نما است و چون زیبایی بسیار و مقاومت بالایی دارد مورد توجه قرار گرفته است. سنگ های پر استفاده این نما سنگ های مرمر ، تراورتن و گرانیت است.

9.نمای کامپوزیتی

نمای کامپوزیتی امروزه طرفداران زیادی پیدا مرده و بسیار معروف شده.اگر این نما با کاپوزیت آلومینیوم اجرا شود دوام و استحکامش بالا میرود و عمر طولانی تری خواهد داشت.

10.نمای گچی

 از پر استفاده ترین نماها در ایران میتوان به نمای سنگی ، سیمانی و آجری اشاره نمود اما در بعضی سازه ها از نمای گچی نیز استفاده میشود. که به وسیله گچ بری و سرستون سازی شکل زیبایی به نما میدهند اما چون گچ جزء مصالحی نیست که در برابر آب مقاومت کند پس باید توجه کرد که از گچ مخصوصی برای این کار استفاده شود.

برای نگهداری بهتر نمای ساختمان چه باید کرد؟

برای نگهداری بهتر نما میتواند از مواد نانو(نانو نما) استفاده کرد.این مواد مایع هستند و وقتی که نمای خود را با آن بپوشانید ، سنگ نمای شما در برابر رطوبت و خوردگی محافظت میشود و همچنین آلودگی کمتری بر روی آن قرار میگیرد ، و عمر و استحکام آن بیشتر میشود.

امتیاز مطلب
4.6/5
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید