تیک ویلا
تیک ویلا
طراحی داخلی

۱۰ سبک متفاوت طراحی داخلی

در این مقاله تمرکز ما بر روی سبک های دکوراسیون داخلی هستش. همیشه ممکن است طراحی داخلی کار ساده ای بنظر برسد اما در واقعیت چنین نیست و این موضوع دارای نکته هایی است که با رعایت آنها میتوان فضایی کاربردی و بهینه در خانه ایجاد کرد. در ادامه این مقاله با ۱۰ سبک متفاوت از طراحی داخلی که کمک خوبی برای طراحی داخلی هست، آشنا خواهید شد.

۱. سبک مدیترانه ای - Mediterranean

این سبک برای ویلا های شخصی بسیار مناسب است بطور کلی در این سبک الهامات و چشم انداز هایی از دریا در نظر گرفته میشود که انتخاب لوازم داخلی این سبک بسیار مهم است زیرا باید تقریبا لوکس و همینطور هم استاندارد باشند.

ولی امروزه از این سبک در آپارتمان ها هم بکار میبرد. رنگ های بیشتر استفاده شده در این سبک میتوان خاکی و قهوه ای را نام برد. علاوه بر رنگ استفاده کردن از عناصر طبیعی مانند گل و گیاه حائز اهمیت است.

 

۲. سبک ساحلی - Beachy

از نام این سبک میتوان فهمید که این سبک الهام گرفته شده از ساحل، فضای داخلی خانه ها و شهر های ساحلی میباشد. از رنگ های بسیار پرکاربرد در این سبک میتوان به آبی، سفید و سبز اشاره کرد. و در طراحی ها با این سبک از اجناسی مانند حصیر، ظرف های چوبی و… استفاده میکنند. همچنین گیاهان خانگی نیز در این سبک از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

3. سبک آرت دکو - Art-deco

در این سبک برای تزئین و دکوراسیون بیشتر از وسایل هنری استفاده میشود. معمولا افرادی که حساس هستند و در هنر سررشته دارند از تابلو های اصل و گرانقیمت و زیبا در دکوراسیون خود استفاده میکنند. هر نوع وسیله و اجناس تزئینی که در این سبک استفاده میشود باید هنری باشند. از رنگ های تیره برای وسایل تزئینی و دیوار های شلوغ، وسایل آنتیک به کار برده میشود.

4. سبک فرانسوی - French

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی در ایران طرفداران بسیار زیاد دارد.

سبک فرانسوی از زمان مسافرت های پادشاهان سلطنت قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرده است که هنوز هم در ایران بسیاری از افراد بدنبال پیاده سازی از سبک دکوراسیون هستند. دارای ویژگی هایی مثل مبلمان با منبت کاری های بسیار و ظریف، دیوار های تقریبا شلوغ، تابلو های خاص و اکسسوری های گرانقیمت هستند. 

این سبک از هنگام اولین سفرهای پادشاهان قاجار به اروپا در ایران رواج پیدا کرد و هنوز هم نمونه‌ های آن در خانه های ایرانی به چشم می خورد. ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

5. سبک سنتی ایرانی - Traditional

سبک طراحی سنتی ایرانی

در هر کشوری سبک سنتی به یک نحو متفاوتی در چیدمان استفاده میشود. برای مثال سبک های سنتی فرانسوی، بریتانیانی و ایتالیایی در یک گروه سبک دکوراسیون به نام دکوراسیون سنتی اروپایی قرار میگیرند. ولی در ایران تقریبا میتوان گفت دو نوع سبک سنتی وجود دارد که به پیش از اسلام در ایران و پس از اسلام در ایران تقسیم میشود. سبک دکوراسیون بوهمیان نیز از حمله سبک های سنتی ای است که به مناطق شمال آفریقا و جنوب غرب آسیا متعلق است.

6. سبک روستیک - Rustik

این سبک ترکیبی از سبک های صنعتی و سنتی میباشد و طرفداران خاص خود را در دنیا دارد. جالبی سبک روستیک در آن است که از طبیعت الهام گرفته شده است و در سبک روستیک دکوراسیون را مانند فضای باز دکور میکنند. از رنگ سفید برای دیوار ها بیشتر استفاده میشود. از متریال هایی مانند چرم، چوب و فلز بیشتر در اجزای این سبک استفاده میشود. معمولا وسایل تزئینی در این سبک صنایع دستی محلی را در دید میگذارد.

7. سبک ترنزیشنال - Transitional

ممکن است بین سبک سنتی و ترنزیشنال تفاوتی احساس نشود اما نکته جالب توجه آن در این است که در سبک ترنزیشنال فضا از تک سبکی بودن خارج است. برای مثال مبلمان سنتی در کنار لوازم مدرن بکار برده میشوند.

این سبک تلفیقی ممکن است در خیلی از اماکن و منازل به چشم بخورد.این سبک با ترکیب در لوازم در دکوراسیون داخلی محیطی آرام و گرم را به ارمغان می آورد.

استفاده از متریال هایی مانند سنگ، فلز، چوب و شیشه حس انتقال و گذرا را تداعی میکنند. دارای دیوار های ساده با تابلو های شلوغ میباشد. و همچنین فرش هایی شلوغ در کنار مبلمان ساده در این سبک به چشم میخورند.

8. سبک مینی مال - Minimal

سبک مینیمال تقریبا ۱۰ سال از که رونق گرفته است. این سبک از تعداد کم از هر المان برای دکوراسیون داخلی استفاده میکند. همچنین سبک مینیمال در اصل فنگ شویی با اجزاء کم را به نمایش میگذارد و در برابر سبک های ماکسبمالیست مانند سبک سنتی می ایستد و از تجملات پیروی نمیکند.

9. سبک صنعتی - Industrial

سبک صنعتی در طراحی و دکوراسیون داخلی بعد از انقلاب های صنعتی در کشور های پیشرفته بوجود آمده است و در چند سال اخیر در دوراسیون داخلی هم استفاده میشود و در گذشته در طراحی داحلی کارخانجات، دفاتر کاری و تجاری استفاده میشده.

این سبک با رنگ های تیره و گرم نمای ویژه ای به فضا میدهد. فلز، شیشه و چوب بیشترین متریالی هستند که در این سبک استفاده میشوند. از اکسسوری های کمتر در این سبک برای سادگی بیشتر استفاده میشود.

10. سبک مدرن - Modern

سبک مدرن به تازگی طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده است و افراد زیادی را به سمت خود کشانده است. معمولا به روش جدید که از حالت قدیمی خارج است، مدرن گفته میشود. سبک مدرن ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. از سبک مدرن هم در معماری و هم در طراحی داخلی استفاده های زیادی میشود. 

استفاده از طراحی داخلی مدرن از قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بین مردم رونق گرفت و در اواخر دهه 60 میلادی قرن نوزدهم این سبک به اوج خود رسید.

از مهمترین ویژگی های این سبک میتوان به خط و خطوط بی آلایش و ساده آن اشاره کرد. معمولا طراحان از این خطوط برای دوری از شلوغی و تجملات استفاده میکنند. سبک مدرن باعث ایجاد حس سادگی و آرامش در فضای خانه میشود. خصوصا استفاده این سبک در آپارتمان های کوچک باعث بزرگ تر دیده شدن آن میشود و میتوان به صورت کاربردی در قسمت های مختلف خانه از آن استفاده کرد.

امتیاز مطلب
4.9/5
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید